Nuri Bey Çiftliği’nin limonlarını çok sevdiniz. Peki limonla ilgili birkaç mutfak püf noktasına ne dersiniz.

Limon kabuğunu bir kısmımız kullanmayı tercih ederken bir kısmımız da genellikle çöp kutusuna atıyor. Limon suyundan da yüksek oranda vitamin, lif ve mineral barındıran limon kabuğunun kullanım alanları saymakla bitmez. Bundan sonra çöpe atmadan önce iki kez düşünmelisiniz.

Limon kabuğundan bitki çayları yapabilir, sararan tırnak ve dişleri beyazlatmada kullanabilir, ev temizliğinde ve oda spreyi olarak kullanabilir, yağını yapabilir, pastalarda ve yemeklerde aroma vermesi için kullanabilir hatta ve hatta mikrodalga ve fırınların kötü kokusunu engellemek ve temizlemek için de kullanabilirsiniz, daha neler neler…

  • Limon Kabuğu Çayı

Malzemeler:
2 adet limonun kabuğu
1 litre su

Nasıl yapılır?
1 litre suda limon kabuklarını kaynatın. Ateşten alın ve 15 dakika boyunca demlenmeye bırakın. İçilebilir bir sıcaklığa geldiğinde, günde 3 kez tüketin.

 

  • Limon Kabuğu Yağı

Malzemeler:
2 adet limonun kabuğu
1 şişe zeytin yağı

Nasıl yapılır?
Limon kabuklarını rendeleyin ve bir şişe zeytinyağının içine koyun. Birkaç gün bekletin, ardından kullanmaya başlayın. Nefis aromalı bir yağa kavuşun.

  • Ev Temizleyicisi ve Oda Spreyi

Malzemeler:
2 adet limonun kabuğu
Yarım litre su
3 dal taze biberiye
Sirke

Nasıl yapılır?
Yarım litre suya limon kabuklarını ekleyin, ardından biberiyeyle beraber kaynatın ve demlenmesi için bekletin. Soğuduktan sonra sirkeyi ekleyebilirsiniz. Sonra süzüp sprey şişeye boşaltıp temizleyici veya oda spreyi olarak kullanabilirsiniz.

  • Fırın ve Mikrodalga Temizleyicisi

Malzemeler:
2 adet taze limonun kabuğu
1 bardak su

Nasıl yapılır?
Limon kabuklarını bir bardak suya koyun ve bunu fırının içine yerleştirin. 30 dakika fırını ısıtın, kapadıktan sonra silmeye başlayabilirsiniz.

  • Diş ve Tırnak Beyazlatıcısı

Malzemeler:
1 adet limon kanuğu

Nasıl yapılır?
Tırnaklar için; 10 dakika sıcak suda bekletin tırnaklarınızı. Sonra limon kabuğu ile iyice ovalayın.
Dişler için; 30 saniye kadar limon kabuğu ile ovalayın.

  • Pastalara Aroma Verici

Limon kabuklarını rendeleyip pastaya kullanabilirsiniz. Kabukları rendeletip dondurucuya atıp kullanmak istediğiniz zaman da kullanabilirsiniz. Ayrıca kabukları iyice kurutup rondodan geçirip toz haline getirerek de pastalarda kullanabilirsiniz.

 

Sizin de aklınıza gelen püf noktaları olursa bizimle paylaşabilirsiniz.