Mandalina Reçeli

Kış ayının paylaşmasını seven, vitamin deposu meyvesidir mandalina. Mandalinayı sadece yaş meyve olarak tüketiyorsanız bir de reçelini demenizi tavsiye ederiz. Geleneksel tatlardan biri olan reçelle mevsiminin dışında da devam eden lezzet ve mutluluk sizlerle olacaktır.

Mis gibi kokusuyla sofralarınıza renk katacak mandalina reçeli:

Malzemeler:
2 kilo mandalina
2 kilo toz şeker
7-8 adet karanfil
3 su bardağı su
Yarım limon suyu

Yapılışı: Mandalinaları iyice yıkayın ve derin bir kabın içinde üzerlerini geçecek şekilde suyla doldurun ve bir gece öyle bekletin. Bir gün sonra suyunu süzün ve bir pişirme tenceresine üzerini kaplayacak şekilde su ekleyip kaynatın. Kaynattıktan sonra suyunu süzün ve tekrar suyla doldurup tekrar fokurdayana kadar kaynatın.
Mandalinanın acı suyunun gitmesi için suyunu tekrar süzün. Süzülen mandalinaların üzerine toz şekeri ekleyip bir gece daha bekletin.
Ertesi gün şekerlenen mandalinalara 3 su bardağı suyu ve karanfilleri ilave edip kaynamaya bırakın. Reçel kıvamına geldiğinde limon suyunu da ekleyip 5 dk. daha kaynatıp ocağın altını söndürün. Yaklaşık yarım saatte kıvamına gelecektir. Reçelimizi kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatalım.

Herkese Afiyet Olsun.